• -₺90,00

Ekim'in Kızıl Kadınları

Referans:

₺180,00
₺90,00 ₺90,00 kaydedin
Vergi dahil
Miktarlar

 

Gizlilik Politikası

 

Kargo ve Teslimat

 

İade Politikası

“Yeraltı çalışmalarım sırasında birçok muhteşem kadınla, gözü pek devrim savaşçısıyla tanıştım. Yekaterinburg’da Beyaz Muhafız çetelerinin en şiddetli günlerinden soyadı Baranova olan mütevazı, parti üyesi olmayan bir kadını hatırlıyorum. Partinin güvenli evlerinden birinin sahibiydi, her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olmasına rağmen daima sakindi ve parti görevlerini eksiksiz biçimde yerine getiriyordu. 1919’da Kolçakçılar tarafından kurşuna dizilen genç Bolşevik Sonya Morozova da onunla birlikte mücadele ediyordu.

Novo-Nikolayevsk. Burada Derjavin Sokak, 24 numarada, yine partili olmayan Tanya Çernıh’ın güvenli ev olarak kullanılan dairesi vardı. Beyaz Muhafızlarla mücadelede sıra dışı cesaret gösteren bir başka kadın da Novo-Nikolayevsk Yeraltı Parti Komitesi üyesi Yelena Berdnikova’ydı. Sibirya’nın kahraman kadını.

Tomsk’da da yeraltı faaliyetini yürüten birçok muhteşem kadın vardı: Çarlık hapishanelerinden ve sürgünlerinden geçmiş sadık bir Bolşevik olan Anna Andreyevna İvanovna 1911’den itibaren parti üyesiydi; Grigoryeva kardeşler: Tanya, Nyura, Olga ve diğerleri.”

1917 devriminin yaratılmasında ve sonrasında; komünist kadınların mücadele dolu çok yönlü yaşamını öğrenmek için iyi bir kaynak elinizdeki kitap. Sovyet Rusya’nın Bolşevik kadınlarının yer altı çalışmasından milis örgütlenmesine, geri kalmış halklar arasındaki çalışmadan kültür sanata, açlık ve kıtlıkla mücadeleden sabatoj ve yerli işbirlikçilere karşı savaşmaya kadar bir dizi alanda ismi unutulmasa da bugün pek hatırlanmayan sayısız kahraman kadından kimilerinin hikayesi burada anlatılan.

Boyut : 13,5X21

Sayfa Sayısı : 187

Basım Yeri : İstanbul

Baskı : 1

Basım Tarihi : 2023

Kapak Türü : Karton Kapak

Kağıt Türü         : Kitap Kağıdı

Dili         : Türkçe              

298 Öğeler

Özel Referanslar